Blue Monday: Jak radzić sobie z zimowym spadkiem nastroju

Trzeci poniedziałek stycznia, znany jako Blue Monday, często bywa nazywany „najbardziej depresyjnym dniem roku”. Choć sama koncepcja ma wątpliwe podstawy naukowe, jest okazją do refleksji nad tym, jak zima i trudne chwile wpływają na nasze samopoczucie. Co możemy zrobić, aby zadbać o siebie w te mniej sprzyjające dni?

Skąd wzięła się idea Blue Monday?

Termin został wprowadzony w 2005 roku przez psychologa Cliffa Arnalla. Na prośbę agencji marketingowej zaprezentował on „wzór” rzekomo obliczający najbardziej depresyjny dzień roku. Wzór ten opierał się na takich czynnikach jak:

  • krótkie dni i brak światła słonecznego,
  • pogorszenie sytuacji finansowej po świętach,
  • presja związana z niedotrzymaniem noworocznych postanowień.

Jednak naukowe środowisko szybko wykazało, że koncepcja Blue Monday nie ma poparcia w badaniach, a wzór Arnalla to bardziej chwyt marketingowy niż analiza psychologiczna.

Mimo to idea Blue Monday zyskała popularność, prawdopodobnie dlatego, że rezonuje z naszymi emocjami w zimowych miesiącach, które rzeczywiście mogą być dla wielu trudniejsze.

Czy faktycznie jesteśmy bardziej przygnębieni zimą?

Badania wskazują, że krótsze dni i mniejsza ilość światła słonecznego mogą negatywnie wpływać na nasz nastrój. Zjawisko to, znane jako sezonowe zaburzenie afektywne (SAD), dotyka wiele osób w okresie jesienno-zimowym. Może objawiać się m.in. obniżonym nastrojem, zmęczeniem i trudnościami w koncentracji. Jednak u większości z nas, niskie samopoczucie w zimie ma bardziej umiarkowaną postać i wynika z ogólnego braku energii, niż z klinicznego problemu.

Żaden z dostępnych systemów klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych nie wymienia depresji sezonowej jako odrębnej jednostki chorobowej. Traktowana jest raczej jako zespół specyficznych objawów, ma wprawdzie jasno dookreślone kryteria diagnostyczne, ale traktowana jest nie jako choroba, a jako szczególny (sezonowy) wzorzec występowania objawów depresyjnych, co więcej, przynależący nie tylko do depresji, ale generalnie do zaburzeń nastroju.

Jak wspierać siebie w trudnym czasie?

Jeśli odczuwasz spadek nastroju w zimowych miesiącach, pamiętaj, że masz wiele narzędzi, aby sobie pomóc.

  1. Daj sobie wsparcie i zrozumienie
    Nikt z nas nie jest nieomylny. To normalne, że w pewnych okresach możemy odczuwać spadki energii. Spróbuj być dla siebie dobrym – jak dla przyjaciela – i traktować ten czas z cierpliwością.
  2. Zaplanuj przyjemności
    Proste czynności, które sprawiają radość, mogą zdziałać cuda. Pomyśl o małych rytuałach, takich jak oglądanie ulubionego filmu, upieczenie ciasteczek, czy spotkanie z przyjaciółmi.
  3. Światło i ruch
    Brak światła w zimie to istotny czynnik wpływający na nasz nastrój. Codzienny spacer w świetle dziennym może poprawić Twoje samopoczucie. Jeśli masz dostęp do lampy do fototerapii, jej regularne używanie może przynieść ulgę w zimowych dniach.
  4. Zadbaj o ciało i umysł
    Regularny sen, zdrowe odżywianie i umiarkowana aktywność fizyczna to fundamenty dobrego samopoczucia. Dla wielu pomocne są również praktyki mindfulness lub medytacja.
  5. Sięgnij po pomoc, gdy jej potrzebujesz
    Jeśli trudne emocje utrzymują się dłużej, a Ty odczuwasz brak radości z codziennych czynności, warto skonsultować się z terapeutą lub psychologiem. Zmiana perspektywy i wsparcie specjalisty mogą pomóc Ci wyjść z trudnych chwil.


Podsumowanie

Blue Monday może nie mieć naukowego uzasadnienia, ale przypomina nam, że warto zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne w trudnym czasie. Ciesz się małymi rzeczami, dbaj o siebie i pamiętaj, że Twoje samopoczucie nie musi zależeć od daty w kalendarzu. Zimowy okres może być także okazją do zatrzymania się i znalezienia nowych sposobów na dostarczenie sobie energii oraz radości.

Bibliografia:

Golden, R. N., Gaynes, B. N., Ekstrom, R. D., et al. (2005). The efficacy of light therapy in the treatment of mood disorders: A review and meta-analysis. American Journal of Psychiatry, 162(4), 656-662
Melrose, S. (2015). Seasonal affective disorder: An overview of assessment and treatment approaches. Depression Research and Treatment, 2015, 178564.
Święcicki, Ł. (2007). Depresja zimowa-epidemiologia, etiopatogeneza, objawy i metody leczenia. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 1, No. 4, pp. 376-383).

Dodaj komentarz